kolposkopi nedir

ASCUS

 

ascus görüntüsü

 

Ascus nedir, smear testi ascus ne demektir ne anlama gelir, endişe verici bir durum mudur, Ascus takibi nasıl yapılmalıdır kolposkopi ve smear tekrarı gerekir mi,
Ascus belirtileri nelerdir, önceden herhangi bir belirtisi olur mu bir hastalık mıdır, kanser riski taşır mı, özel herhangi bir test gerekir mi
Ascus tedavisi nasıl yapılır, tedavi gerektirir mi ameliyat veya biopsi mi yapmam gerekir, HPV ile ilişkisi nedir gibi sorular smir tetinde bu sorunla karşılaşan kadınlar tarafından haklı olarak endişe ile sorulmaktadır.

ASCUS nedir, ne anlama gelir?
ASCUS smear testinde “önemi bilinmeyen anormal hücreler” olması durumunda patolopg tarafından kullanılan bir ifade , terimdir. Patolog bazı anormal hücreler görmüştür fakat elindeki smear testi preparatı ile bu hücrelerin ne anlama geldiği hakkında kesin bir yargıya varamamıştır.


ASCUS ne demek, mutlaka ciddi bir sorun anlamına mı gelmektedir?
ASCUS tanısı mutlaka bir hücre bozukluğu anlamına gelmemektedir. Basit bir enfeksiyon sebep olabileceği gibi HPV virüsü veya rahim ağzı kanseri nin öncü hücre değişimleri olan CİN1, CİN2, CİN3, LSİL,HSİL de buna sebep olabilmektedir.

Ascus ne anlama gelir, ne ifade eder, smear testinde bu sorunla karşılaştığımızda ne olabilir?
ASCUS olan hastaların yaklaşık olarak %55 inde hücre bozukluğu ve dolayısı ile HPV enfeksiyonu vardır. Yani HPV hastalarında askus sorunu na sıklıkla karşılaşmaktayız.
Smear testinde ascus çıkan kadınların aslında %5-15 inde orta veya ağır derecede CIN olarak adlandırılan hücre bozukluğuna (cin 1 ve cin 2 yani lsil) rastlanmaktadır
Yine smear testinde ascus gelmesi durumunda kolposkopi altında biopsi uygulandığı zaman bunların aza da olsa % 0.1-0.2 sinde rahim ağzı kanseri çıkabilmektedir.

ASCUS tanısı konulan ve smear testinde bu hücre değişikliği çıkan kadınlarda hangi yol izlenir:
1. Eğer hastada HPV yok ve jinekolojik muayenede rahim ağzında bir anormal görünüm saptanmamış ise ASCUS sebebi öncelikle basit bir enfeksiyon olabileceği düşünülerk 3 ay sonra smear testi tekrarlanır. 3 ay sonra tekrar yapılan smear testi nde yine aynı durum yani askus olması durumunda kolposkopi yapılması gerekir
2. ASCUS tanısı konan hastada aynı zmanda HPV ve genital siğil var ise ve/veya jinekolojik muayenede rahim ağzında şüpheli bir bölge ve lezyon görülmüş ise kolposkopi ve kolposkopik biopsi önerilmektedir.Çünkü bunun altında CİN1, CİN2, CİN3, LSİL,HSİL veya nadiren de olsa bir rahim ağzı kanseri yatabilmektedir. Bu hastalarda HPV DNA ve HPV tiplemesi de aynı anda yapılması önerilmektedir.Çünkü HPV negatif olması durumunda hasta stresten ve daha sonra uygulanacak yoğun izlemden kurtulmuş olmaktadır. Eğer HPV negatif ise 2 yıl içerisinde ciddi bir hücre bozukluğu görülme olasılığı % 1.4 olduğu için yıllık smear kontrolleri yeterli bulunmaktadır. Ancak yüksek riskli HPV pozitifliği var ise rutin takiplerde bir süre kolposkopi muayenesi gerekir..
Ascus kolposkopi yapılma sebeplerinden en sık ve en önemlilerinden birdir.Ascus hpv ilişkisi de son derece hem tanı şekillerinde hem de takipte önemlidir.

ASCUS tedavisi var mıdır, ne şeklide tedavi edilir.
ASCUS sebebi bilinmeyen hücreler demektir. Önce bu anormal hücrelerin ne olduğu takip, kolposkopi ve biopsi ile öğrenilir. Sonuca göre basit bir enfeksiyon olabileceği gibi CİN1, CİN2, CİN3, LSİL,HSİL veya rahim ağzı kanseri çıkmasına göre tedavi bu sebeplere yönelik yapılır.
ASCUS forum sayfamızda sorular sevaplar şeklinde işlenmiştir. Detaylı bilgi için hazırlanan forum sayfamızı ziyaret ediniz.

 

Kolposkopi , Kolposkopik Biopsi
 ve İlgili Konular Hakkındakii Tüm Yazılar..(Tıkla)