kolposkopi nedir

cin 2

 

cin 2 kolposkopi görüntüsü

 CİN 2 nedir ne anlama gelir, smear testinde cin1 ne anlama gelir , kanser midir, ne gibi hücrersel değişiklikleri ifade eder
Cin 2 tanısı nasıl konur biopsi yapmak gerekir mi, smear testi tekrarına gerek var mıdır,
Cin 2 hpv arasındaki ilişki nedir, hpv virüsü olan hastalarda rahim ağzı kanserine dönüşüm nedir, kolposkıpi ve kolposkopi eşliğinde punch biopsi gereklimidir
CİN 2 tedavisi nasıl yapılır, ameliyat gerekir mi,tedavi şekilleri nelerdir, cin 1 tedavi şekilleri doğurganlığı azaltır mı, en etkili yöntem nedir gibi (HGSİL) hsil cin 2 hakkındaki tüm sorular smear tesinde bu sorun ile karşılaşan kadınlar tarafından endişe ile sorulmaktadır.

CİN 2 nedir, ne anlama gelir
CİN 2 Orta displazi anlamındadır ve bethesta sistemine göre HSİL veya HGSİL olarak da isimlendirilmektedir. Rahim ağzı epitelinin 2/3 ünde hücresel değişim vardır.

CİN 2 değişikliği kolposkopik biopside de görülürse bu, hücrelerin kanserleşmeye ciddi niyetleri olduğunu koyar.Ancak bu grupta dahi kendi kendine iyileşme olabilir ve hemen kansere dönüşeceği yönünde bir korkuya kapılmamak gerekir. HPV etkisi yok ise CİN 2 lerin %40 ı normale döner, %35 i CİN2 olarak devam eder, %20 si CİN 3 e döner ancak % 5 i rahim ağzı kanserine çeviri. Fakat bu dönüşümlerde en belirleyici faktör HPV ve riskli HPV tipleridir ki bunların etikeleri ile CİN 3 ve kansere dönüşüm oranları daha yüksektir.

CİN 2 kolposkopi ve kolposkopik biopsi ile endoservikal küretaj yapılmasını ve bu arada HPV testi ve ve HPV tipleme de yapılmasını gerektirir.

CİN 2 tedavisi ve tedavi seçenekleri arasında konizasyon, leep konizasyon ve lazer cerrahisi vardır. HSİL gibi tedavi edilir.

CİN 2 forum sayfamızda detaylı bir şekilde lisl cin1 sorular cevaplar şeklinde işlenmiştir. Cin 2 yorumlar için forum sayfamızı ziyaret ediniz.