kolposkopi nedir

hpv tedavisi için doktor önerisi

 

HPV  günümüzün en sık sorunlarından biri olup humanpapillomavirüs enfeksiyonu   özellikle genç cinsel  aktif kadın ve erkeklerde  son derece sıktır. Bazı yabancı yayınlara göre gençlerde pozitiflik oranı % 60 ların da üzerindedir  .

 HPV’nin en çok görüldüğü ve sorun yarattığı  yaş gurubu  20- 30  yaşları arasındaki gençlerdir. Bu yaşlarda cinsel aktivitenin başlaması ile o ortaya çıkmakta ve bunların büyük kısmı da spontan, kendi keniliğinden kişi fark etmeden bile iyileşmekte yani vücuttan atılmaktadır .

Peki kişi hpv yi aldıktan ne kadar bir süre sonra belirti vermekte ve aktifleşmektedir. Bu süre kişininin bağışıklık sistemine , virüs sayısı ve tipine bağlı olarak değişmekte bazen yılları da bulabilmektedir. Fakat genellikle yaygın kanı Yüksek riskli HPV tiplerinde genellikle viral aktivite 3- 14 ayda, düşük riskli HPV tiplerinde is aktivite 2- 6 ayda gerçekleşmekle birlikte bazen de yılları bulabilmektedir.

HPV ye bağlı kondilomların ve genital siğillerin tedavisi değişik yöntemlerle yapılmaktadır. Önemli olan HPV ye bağlı siğiller  kadar rahim ağzı vajina da oluşan kanser öncesi lezyonların teşhisi ve tabii ki tedavisi kolposkopi ve vulvoskopi cihazı yardımı ile yapılmasıdır. Merkezimiz daha çok  hpv doktoru tavsiyesi önerisi ile İstanbul ve dışından gelen hastalara hizmet vermekte, en iyi şekilde hpv siğil tedavisi ve takibini yapmayı prensip edinmektedir

 HPV ve buna bağlı lezyonların tedavisi için bize ulaşın.