kolposkopi nedir

kolposkopi fiyatları

 

Kolposkopi ilk kez 1925 senesinde.Hinselmann tarafından vulva, vajina ve rahim ağzı – serviks in gözlenmesinin daha iyi yapılabilmesi için kullanılmaya başlamıştır. Ana amacı serviks kanserini çok erken dönemde teşhis etmek olmuştur. Uzun yıllar Almanya ve Arjantin dışında dışlanan kolposkopi, 1960’lı yılların başından itibaren İngilizce konuşan ülkelerde kullanılmaya başlamış ve günümüzde kadın doğumun ve jinekologların vazgeçilmez bir tanı yöntemi olarak hak ettiği yerini almıştır.


Günümüzde vulva, vajina ve özellikle rahim ağzı anomalileinin sorunlarının ve patolojilerin aydınlatılmasında kullanılmaktadır. Rahim ağzının kolposkopik muayenesinde görülen görüntüler, rahim ağzı - serviks epitelinde ve stromasında meydana gelen hücresel histopatolojik değişikliklerdir. Bu nedenle kolposkopi yapan doktor rahim ağzının normal yapısı, sitoloji ve histopatolojiyi çok iyi bilmesi gerekmektedir.


Kolposkopi fiyatları değişkenidir. Kolposkopi yapan doktor un fiyat politikası ana etmendir. Kolposkopi yapan hastaneler de değişik fiyat ve ücret politikaları uygulayabilmektedir.