kolposkopi nedir

cin 1

 

cin 1 kolposkopi görüntüsü

 CİN 1 nedir ne anlama gelir, smear testinde cin1 ne anlama gelir , kaner midir, ne gibi hücrersel değişiklikleri ifade eder
Cin 1 tanısı nasıl konur biopsi yapmak gerekir mi, smear testi tekrarına gerek var mıdır,
Cin 1 hpv arasındaki ilişki nedir, hpv virüsü olan hastalarda rahim ağzı kanserine dönüşüm nedir, kolposkıpi ve kolposkopi eşliğinde punch biopsi gereklimidir
CİN 1 tedavisi nasıl yapılır, ameliyat gerekir mi,tedavi şekilleri nelerdir, cin 1 tedavi şekilleri doğurganlığı azaltır mı, en etkili yöntem nedir gibi lsil cin 1 hakkındaki tüm sorular smear tesinde bu sorun ile karşılaşan kadınlar tarafından endişe ile sorulmaktadır.

CİN kelimesinin anlamı “servikal intraepitelyal lezyon” dur ve rahim ağzında gelien hücre anomaliliğinin şiddetini belirlemek için kullanılır.CIN hafif orta ve şiddetli olarak üçe ayrılır. Bunlara sırası ile CiN 1, CiN 2 ve CİN 3 denir. Rahim ağzı nın dış yüzü birkaç değişik hücre tabakasından oluşmaktadır. Bu tabakaların altında bazal membran adı verilen bir duvar bulunur. Bu duvarın altında ise serviks başlar. Bazal membranın üstündeki tabakaları oluşturan hücrelerin yapısında ve şeklinde olan değişiklikler servikal intaepitheliyal neoplazi CİN olarak adlandırılırlar.

Cin 1 nedir LSİL (Low-grade Squamous Intraepithelial Lesion – LGSIL ) aynı anlamdamıdır.

CİN1 hafif derece servikal intraepitelyal neoplazi anlamına gelir ve bethesta sistemi ile düşük derece skuamoz intarepitelyal lezyon anlamına gelen LSİL ( LGSİL ) ile eş anlamdadır.
Anormal smear testlerinin %2 sini cin 1 oluşturmaktadır. Smear testinde cin 1 saptanan hastalara daha sonra kolposkopi altında biopsi uygulandığında %70 oranında CIN 1, %12-18 inde CIN 2 veya 3 ve çok nadiren de olsa rahim ağzı kanseri görülür.

CİN 1 tanısı tanısı konan kadınların %75-85 inde rahim ağzı kanseri açısından yüksek riskli HPV tiplerine rastlanır. Ancak menopozda ve menopz sonras olan hastalarda HPV pozitiflik oranı daha düşüktür çünkü HPV gençlerde daha sık görülen ve gençlerde daha çok rahim ağzı kanseri yapabilen bir virüs tür .CİN 1 saptanan hastalarda yüksek oranda HPV pozitifliği nedeniyle mutlaka kolposkopik biopsi önerilmektedir. HPV tipini belirlemek için HPV testi yani HPV tipleme de yapılması doğru olmaktadır.

Eğer HPV yok ise ve kolposkopik biopsi sonucu cin 1 çıkmış ise genç hastaların %60 ında 1 yıl içerisinde ve %90 nında 3 yıl içerisinde anormal hücreler normale döndüğü için yoğun girişimlere uygulanmaması ve sadece izlenmesi önerilmekte veya kriyoterapi gibi basit bir işlem tavsiye edilmektedir. Genç hasta grubunda 1 yıllık izlem sonunda cin 2 veya cin 3var ise veya ikinci yılın sonunda smear testi hala ASCUS olarak devam ediyorsa kolposkopi takibi önerilmektedir.

CİN 1 tanısı nasıl kesinleştirilir cin 1 olan hastaya ne yapılır?
Smear testinde cin 1 saptanan hastalarda öncellikle kolposkopik punch biopsi ve endoservikal küretaj ( ECC ) yapılır.
Kolposkopi biopsi sonucu ;
Eğer CİN 2 den daha düşük bir patoloji yani yine CİN1 çıkar ise 3 ay sonra smear vtesti yapılrı ve hasta daha sonra 6 aylıksmear ile takip edilir. Eğer her 2 smear testi normalse veya HPV negatifse hasta rutin aralıklarla yılda bir defa smear testine çağrılabilir.
Biopsi sonucu CİN 1 çıkan hastada HPV de var ise kriyoterapi gibi bir tedavci gerekmektedir.

Eğer 1.yılın sonunda smear testi normal değilse veya HPV pozitifse tekrar kolposkopi önerilir.
Eğer biyopside CIN 2 veya CİN3 yani LSİL (LGSİL) veya rahim ağzı kanseri çıkmış ise bunlara yönelik tedaviye geçilir

CİN 1 tedavisi nasıl yapılır , CİN 1 tedavi seçenekleri nelerdir.
CİN1 tedavisi için kolposkopik biopsi ile teşhis kesinleşmiş ise iki farklı görüş vardır.Bazı doktorlar tedavi uygulamayıp belirli aralıklar ile smear ve kolposkopi ile takip etmeyi tecih eder iken bazı doktorlar ise tedavi etmeyi tercih etmektedirler. Tedavide yakma yani koterizasyon işlemi ,dondurma yani kriyoterapi işlemi veya lazer tercih edilmektedir. CİN 1 olan hastalarda bu tedavi yöntemlerinin birbirine hiç bir üstünlüğü yoktur ve herhangi biri seçilebilmektedir. CİN1 tedavis seçeneklerinden biri de eğer hasta doğumlarını tamamlamış , menopoz öncesi dönemde veya menopozda ise tedbir olarak rahim alınması ameliyatı, histerektomi tercih edilebilmektedir. Tedavi seçeneklerini genellemeyip hastadan hastaya farklı uygulamak da mümkün olabilmektedir. CİN1 tedavi yöntemini elirleyen faktörlerin başında HPV varlığı ve hastanın yaşıdır.
CİN 1 forum sayfamızda detaylı bir şekilde lisl cin1 sorular cevaplar şeklinde işlenmiştir. Cin 1 yorumlar için forum sayfamızı ziyaret ediniz.