kolposkopi nedir

lsil, lgsil

 

lsil kolposkopi görüntüsü

 Lsil nedir neden olur ne anlama gelir, smear lsil lezyon çıkması endişe vericimidir. LSİL CİN 1 HPV ilişkisi nedir. LSİL tedavisi nasıl yapılır tedavi seçenekleri nelerdir. Tedavi sonrası gebelik zor olur mu, lsil sonrası takip ne sıklıkla yapılmalıdır?

LSİL CİN 1 (hafif displazi) ile eş anlamlıdır ve LSİL HPV varlığında ortaya çıkan koilositotik atipi olarak isimlendirilen hücre değişiklikleri de düşük grade skuamöz intraepitelyal lezyonlara dahildir. HPV ile ilgili hücre değişiklikleri (koilositozis ve CİN LSIİ kategorisi altında birleşmektedir; çünkü her iki lezyonun da doğal yapıları çeşitli HPV tiplerinin dağılımı ve sitolojik özellikleri aynıdır. Uzun vadeli izleme çalışmaları göstermiştir ki; ’’koilositosis’’ olarak sınıflandırılan lezyonlar vakaların %14 ‘ünde yüksek grade intraepitelyal neoplaziye ( HSİL) dönüşmektedir.

Smear değerledirilmesinde PAP ve Bethesda Karşılaştırılması

PAP sınıflaması

Tanım

Bethesda Karşılığı

Klas 1

Normal

Normal sınırlar içinde

Klas 2

Reaktif değişikliklerCIN 1

İyi huylu hücresel değişiklikler
İnflamasyon
Atrofi
Radyasyon
ASCUS
Low grade SIL (LSIL)

Klas 3

CIN 2
CIN 3

High Grade SIL  (HSİL)

Klas 4

Carcinoma in-situ

High Grade SIL (HSİL)

Klas 5

İnvazif karsinom (kanser)

Mikroinvazif kanser (tutulum 3mm'den daha az)
İnvazif kanser (tutulum 3 mm'den daha fazla)

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

LSİL , Low grade intraepithelial lesion-düşük gradeli lezyon, veya başka bir isimlendirme ile LGSİL bethesta sınıflamasına göre CİN1 ile eş anlamdadır ve LSİL tedavisi, sonrası takibi teşhisi CİN1 ile aynıdır.
LSİL forum sayfamızda detaylı bir şekilde lgsil , lsil sorular cevaplar şeklinde işlenmiştir. LSİL yorumlar için forum sayfamızı ziyaret ediniz