kolposkopi nedir

cin 3

 

cin 3 kolposkopi görüntüsü

 CİN 3 nedir ne anlama gelir, smear testinde hsil cin3 ne anlama gelir , kanser midir, ne gibi hücrersel değişiklikleri ifade eder
Cin 3 tanısı nasıl konur biopsi yapmak gerekir mi, pap smear testi tekrarına gerek var mıdır,
Cin 3 hpv arasındaki ilişki nedir, hpv virüsü olan hastalarda rahim ağzı kanserine dönüşüm nedir, kolposkıpi ve kolposkopi eşliğinde punch biopsi gereklimidir
CİN 3 tedavisi nasıl yapılır, ameliyat gerekir mi,tedavi şekilleri nelerdir, cin 3 tedavi şekilleri doğurganlığı azaltır mı, en etkili yöntem nedir gibi (HGSİL) hsil cin 3 hakkındaki tüm sorular smear tesinde bu sorun ile karşılaşan kadınlar tarafından endişe ile sorulmaktadır.

CİN 3 nedir, ne anlama gelir
CİN3 ağrı displazidir.Yüksek dereceli hücre değişikliği grubundaki hücreler ise kanserden önceki son adıma gelmiş diye kabul edilir.Paniğe kapılmamak gereklidir ve tedavinin uzman ellerde yapılması ile şifaya kavuşulabilir.

CİN 3 HPV virüsü arasındaki ilişki nedir. CİN3 HPV tipleri nden en sık hangisi ile olur.
Rahim ağzı kanserine dönüşümü için en riskli olanı CİN 3' tür. CIN 3 veya diğer sınıflama isimleri ile HSİL – HGSİL tespit edilen kadınların % 30-35' i bir süre sonra kansere dönüşmektedir. Fakat bu sürenin ne kadar zamanda olacağı konusunda ortak bir görüş yoktur ve kişiden kişiye ve HPV varlığına , HPV tipine yani riskli tip olup olmamasına göre değişmektedir. CIN 1 tedavi edilmediği takdirde CİN 3 ’e ve rahim ağzı kanserine dönüşümünün bazı kadınlarda 5-10 yıl olur iken yine başka kadınlarda aynı değişim HPV etkisine ve HPV tipine göre çok kısa bir sürede 1-3 yılda olabilmektedir . HPV CİN 3 dönüşümünü hızlandırmaktadır. Bu sebeple CİN varlığında hastada HPV taraması ve HPV tipleme önemlidir.

CİN 3 kolposkopi ve kolposkopik biopsi yaptırmayı gerktirir mi. CİN 3 tanısı nasıl kesinleştirilir?

CİN3 kolposkopi ve kolposkopik biopsi ile endoservikal küretaj yapılmasını mutlaka gerektirir ve yapılmalıdır. HSİL CİN3 tanısı lezyon patoloji sonucu ile bu şekilde kesinleştirir ve tedavi seçenekleri belirlenir.

CİN 3 tedavisi nasıl yapılır, cin3 tedavi seçenekleri nelerdir?
CİN 3 varlığında hasta çok genç ise CİN 1 de olan tedaviler uygulanabilir, fakat hasta çok sıkı takibe alınır çünkü risklidir, ancak günümüzde eğer HPV de var ise leep konizasyon tercih edilir.Rahim ağzı kanserine dönüşüm riski yüksek olduğu için eğer kadın doğumlarını tamamlamış ve yaşı da uygun ise rahmin histerektomi ameliyatı ile alınması en iyi tedavi seçeneklerinden biridir. Bu grup hastalarda da tedavi seçeneklerini belirleyen en önemli faktörler hastanın yaşı ve HPV varlığıdır. Tedavi seçeneklerinin tüm aşamalarında hasta bilinçlendirilmeli ve tedavinin olası riskleri ve kazanımları hakkında detaylı bilgi verilmelidir.
CİN 3 leep yöntemi nin doğurganlık yaşındaki hastalarda en çok uygulanan tedavi şeklidir.


CİN 3 takip şekli nasıldır.
CİN3 takip protokolu leep konizasyonu takinemn 3 ay sonra yapılan smear testi ve kolposkopi ile başlar. Bu normal çıkması durumunda daha sonra iki kez ard arda 6 ayda bir smear testi ve kolposkopi kontrolu ile hasta takip altına alınır. Rutin kontrollerde en çok belirleyici olan HPV varlığı ve HPV tipleri dir

CİN 3 forum sayfamızda detaylı bir şekilde (HGSİL) HSİL cin3 sorular cevaplar şeklinde işlenmiştir. HSİL Cin 3 yorumlar için forum sayfamızı ziyaret ediniz.